GÜNCEL HABERLER
30-11-2021

Ekonomi Muhabirleri Derneği’nden Karaburun’a Çıkarma

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleri, Karaburun’u ziyaret ederek Belediye’nin yaptığı çalışmaların ilçenin ekonomik kalkınmasına olan etkisini daha yakından görme fırsatı buldu.

EMD üyesi gazetecilere ev sahipliği yapan Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, toplumun müşterek sesi olan basının, ülkenin içinden geçtiği zor dönemde demokrasinin gelişimine azami faydayı sağlamak üzere özveri ile çalıştığını söyledi.

Nergis Kafe’de düzenlenen kahvaltıda ekonomi basını ile bir araya gelen Erdoğan, Karaburun Belediyesi’nin 119 yıllık tarihinde seçilen ilk kadın belediye başkanı olmanın gururunu yaşadığını belirterek, “Tüm yatırım ve hizmetlerimizi ‘yerelde kalkınma’ vizyonumuza uygun olarak projelendiriyoruz. İlk icraatlarımızdan biri Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’müzü kurmak oldu. İlçemizdeki tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi, insanımızın köyünde ve toprağında doyması, ekmeğinin büyütülmesi ilk önceliğimizdir.” dedi.

Seçim öncesinde Karaburun halkına vaat ettiği yatırım ve hizmetler arasında; tamamlananlar ve yatırıma başlananların oranının yüzde 75’i bulduğunu kaydeden İlkay Girgin Erdoğan; Eğlenhoca Zeytinyağı Fabrikası’nın açılması ve Keçi Peyniri Mandırası’nın kapasitesini artırıcı yatırımların, ilçenin en önemli ürünleri olan keçi sütü, zeytin ve zeytinyağında üretim artışına da sebep olduğunu vurguladı.

 

// ÇOK YAKINDA ONLİNE SATIŞ

 

Keçi Peyniri Mandırası’nın Eğlenhoca, Karaburun ve Mordoğan’da bulunan satış noktalarındaki ürünlerine vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini anımsatan Erdoğan, süt işleme kapasitesini günlük 3 tondan 4 tona, peynir üretim kapasitesini ise 19 tondan 33 tona çıkardıklarını söyledi.

Başkan Erdoğan, teknik altyapı çalışmaları devam eden internet sitesi ile çok yakında Türkiye’nin her yerine ürün gönderebileceklerinin de müjdesini verdi.

Adı Karaburun ile özdeşleşen nergis ve hurma zeytinin markalaşması için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile koordineli çalışmalar yürüttükleri bilgisini veren İlkay Girgin Erdoğan, pandemi döneminin sağlıklı ve ucuz gıdaya erişimin ne kadar hayati önem taşıdığını gösterdiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin tarım politikasının da pandemi döneminden çıkarılan dersler ile sil baştan kurgulanması gerektiğini sözlerine ekleyen Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

 

// “İNSANIMIZ YAŞADIĞI YERDE DOYMALI”

 

 “Cebinizde paranız olmasına rağmen istediğiniz tarım ve hayvancılık ürününü satın alamayacağınız yepyeni bir döneme girdik. Üreticimizi toprağına, hayvanına, köyüne küstürmeden yerinde ekmeğini kazanacağı bir düzeni mutlaka kurgulamak zorundayız. İnsanımız yaşadığı yerde doymalı. Ailesini geçindirecek bir gelir seviyesine mutlaka ulaşmalı. Biz Karaburun Belediyesi olarak kısıtlı olanaklarımızı azami verimlilikte kullanarak, ilçemizin yerelde kalkınma hedefine katkı sunmaya, insanımızın aşını ve ekmeğini büyütmeye çalışıyoruz. İlçemiz ekonomisinde çok önemli bir payı olan keçi yetiştiriciliğini özendiriyor, destekliyor, üreticimizin sütünü piyasa fiyatının çok üzerinde alıyoruz. Üreticimiz tüccarın elinde oyuncak olmasın diye, ‘Tüccar ne veriyorsa biz daha fazlasını veriyoruz’ diyoruz. Mandıramızda üretilen ürünleri çok yakında kendi markamızla İzmir’de açacağımız satış noktalarında vatandaşlarımızla buluşturmak istiyoruz.”

 

// TARIMSAL KALKINMADA YEREL YÖNETİMLERİN ÖNEMİ BÜYÜK

 

EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan da ev sahipliği için Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’a teşekkür ederken, yerel yönetimlerin tarım sektörünün gelişimine büyük etkisi olduğunu vurguladı.

Belediye bünyesinde bulunan Zeytin ve Zeytinyağı Tesisi ile Keçi Peyniri Mandırası’nda yapılan üretimleri görmekten mutluluk duyduklarını belirten Demircan, bu tür geziler ile dernek üyesi gazetecilerin hem hoş bir hafta sonu geçirdiklerini hem de kentin yerel dinamiklerine daha yakından tanık olduklarını dile getirdi.