GÜNCEL HABERLER
25-03-2022

Karaburun ve Lefke Kardeş Şehir Oldu

İzmir’in Karaburun Belediyesi ile yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Lefke Belediyesi arasında Kardeş Şehir Protokolü imzalandı.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ve beraberindeki heyeti ağırlayan Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, iki turizm ilçesinin kardeş şehir olmasıyla sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda ortak fayda sağlayarak iş birliği geliştireceklerini söyledi.

 

// İKİ İLÇENİN ORTAK DEĞERİ TARIM VE TURİZM

 

Lefke ile Karaburun’un kardeş şehir olması ile anavatan ile yavru vatan arasındaki sarsılmaz bağın daha da güçlendiğine vurgu yapan Erdoğan, “İki gün boyunca Karaburun’da misafir ettiğimiz Aziz Kaya başkanımız ve çalışma arkadaşları ile ortak sorunlarımızı ve projelerimizi değerlendirdik. Kendisi gerek yerel yöneticilikte gerekse tarımsal kooperatif örgütlenmesinde ciddi deneyime sahip. Belediyelerimize değer katacağımız çalışmalar konusunda fikir alışverişinde bulunduk. İki ilçenin en temel ortak özelliğinin doğal dokusunu korumayı başarabilmesi olduğunu gördük. Kentin doğal dokusunu bozmadan tarım ve turizmi birlikte büyüten bir yerel yönetim bakış açısına sahip olmaktan mutluyuz.” dedi.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da anavatan Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olarak gördükleri Karaburun’da olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, kültür ve coğrafi  olarak bu kadar benzeyen her iki Belediyenin birbirinden öğreneceği çok şey olduğunu ifade etti.

Protokol İmza Töreni’nden sonra Karaburun Belediyesi Zeytinyağı Fabrikası, Eğlenhoca Keçi Peyniri Mandırası, Seramik Atölyesi, Kurs Merkezleri, Sağlıklı Yaşam Merkezi, Çocuk Konuk Evi, Nergis Kafe ve yazlık tesislerde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Erdoğan, tamamlanma aşamasına gelen Eğlenhoca Köy Meydanı Projesi’ni de tanıttı. Daha sonra Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ev sahipliğinde Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ve beraberindeki heyet, ilçenin tarihi ve turistik yerlerinden Kösedere, İnecik, Kaynarpınar, Eski Mordoğan Köyü, Sarpıncık Feneri, Yeniliman, Bozköy, Sazak, Küçükbahçe ile Karaburun Merkez, Karaburun İskele ve Mordoğan mahallelerini ziyaret etti.