GÜNCEL HABERLER
08-10-2021

Tarım Fuarı’nın Yıldızı Karaburun Karakeçisi

CHP’li belediyelerin tarıma verdiği desteklerin ve tarımsal kalkınmaya yönelik çalışmalarının kamuoyuna tanıtılmasını amaçlayan “CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi ve Fuarı”na Karaburun Belediyesi standı damga vurdu.

İlçeye özgü tarım ürünlerinin yanı sıra, adı Karaburun ile özdeşleşen Karakeçi fuarın ilgi odağı olurken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi İzmir Köy-Koop Başkanı Neptun Soyer’in de ziyaret ettiği stand İstanbul’da yaşayan Karaburun sevdalılarının akınına uğradı.

 

// “BELEDİYECİLİK SADECE YOL YAPMAK DEĞİL…”

 

Fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partili belediyelerinin, görev yaptıkları il ve ilçelerin ekonomik kalkınmalarında öncü rol oynadıklarını belirterek, “Ülkemiz insanı, yerel yönetimlerin sadece park, bahçe, yol, asfalt, viyadük yapmak olmadığını; oy verdiği insanların aynı zamanda sofrasındaki ekmeği büyütme görevi de olduğunu görmüş oldu. İzmir’de Büyükşehir Belediyemiz ile el ele vererek en özgün örneklerinden birini uyguladığımız yerelde kalkınma uygulamaları ile tüm Türkiye’ye örnek bir model oluşturuyoruz.” Dedi.

 

// İSTANBULLULAR KARABURUN ÖZLEMİ GİDERDİ

 

Karaburun Belediyesi olarak fuarda yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Erdoğan, “Standımızda ilçemize özgü mandalinamız, fabrikalarımızda ürettiğimiz keçi peynirimiz, kopanisti peynirimiz, zeytinyağımız, hurma zeytinimiz, nergis soğanlarımız ile üretici kadınlarımızın el emeği reçelleri ve Belediyemizin Seramik Atölyesi’nde ürettiğimiz zeytinli ve nergisli seramik tabaklarımız da ziyaretçilerimize buluştu. İlçemizin çok önemli bir geçim kaynağı olan Karaburun Karakeçisi’ni de yanımızda getirmeden olmazdı. Keçimizin ilgi odağı olması da hepimize keyif verdi. Karaburun özlemi ile yanan İstanbullu yurttaşlarımızın biraz olsun Karaburun havası solumasına yardımcı olduk.” dedi.

2 Ekim akşamına kadar İstanbul Avrasya Gösteri Merkezi’nde açık kalacak fuarda, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte pek çok ilçe belediyesinin de standı yer alıyor.