KARABURUN

Turizm Değerleri

Karaburun konumu itibari ile açık denize baktığı için suyun devirdaim içinde olması nedeniyle, temiz bir denize sahiptir. Lodoslu ya da poyrazlı kötü hava koşulları nedeniyle dalgalı ve çalkantılı durumlar dışında, deniz çok berraktır.

Dik dağlık yapısı gereği kumsaldan çok kayalık yapıya sahip olan Karaburun, su altı  zenginliği açısından dikkat çekicidir. Bu yapısı ile tüplü ve tüpsüz dalış meraklılarını ilgisini çeker. Balıkçılık ile ilgilenen içinde birçok fırsat yaratır.

Turizm sayfiye ağırlıklı olsa da, bahar aylarında açan yüzlerce çeşit çiçek temiz hava ve doğa meraklılarını kendine çeker. Özellikle kelebek ve çiçek fotoğrafçılığı trekking ile ilgilenen yerli turistlerin vazgeçilmez ziyaret noktalarından birisidir Karaburun yöresi.

Yaz aylarında öğleden sonra başlayıp hava kararıncaya kadar her gün düzenli esen imbat rüzgarına sahiptir. Bu esinti  ilçeye sıcak havalarda da serinlik verdiğinden kavurucu yaz aylarının nispeten rahat geçmesini sağlar. Bunu yanı sıra rüzgar sörfü meraklılarına uygun bir ortam oluşturur.

Karaburun’u antik çağlardan bu yana içinde yer aldığı coğrafi alan günümüze çok zengin tarihi ve kültürel bir miras bırakmıştır. Gerek Prehistorik çağdan bu yana yörede yerleşimin bulunması, gerekse mitolojik öykülere konu olması Karaburun ve çevresinin değerini arttıran özellikler olarak karşımıza çıkıyor. Değişen ve gelişen turizm anlayışının bütün değerlerini Karaburun’da bulmak mümkün.

Kendine has doğal özellikleriyle, tarihi ve kültürel değerleriyle, yaz mevsimlerinde bile sakinliğini yetirmeyen turistik mekanlarıyla Karaburun turistik açıdan özel bir önem taşıyor. Köy pansiyonculuğu ve butik otel işletmeciliği yarımadada giderek gelişiyor.

Otellerin dışına çıkmadan tatil yapma anlayışının giderek terk edildiği, alternatif turizm seçeneklerinin hızla geliştiği günümüzde ‘”tertemiz ve bakir doğası” , yozlaşmamış insani değerleri, konukseverliği, binlerce yıldan süzülüp gelmiş sentez kültürü ile Karaburun yeni turizm yaklaşımlarının en cazip merkezlerinden biri haline geldi.

Karaburun, deniz, sualtı sporları, doğa yürüyüşleri, tırmanış faaliyetleri, köy turizmi, ekolojik ve agro turizm gibi turizm seçenekleri için ideal özellikleri taşıyor ve doğru strateji ve turizm politikaları ile çok yakında bölgenin en gelişmiş merkezlerinden biri haline gelecek.

Fotoğraflar