KARABURUN

Yeri

Karaburun Yarımadası, Türkiye’nin Ege Bölgesi batı kıyılarında, Ege Denizi içlerine uzanan, genel olarak Urla Yarımadası olarak isimlendirilen bölgenin kuzey-batısında yer almaktadır. Doğusunda Urla, güneyinde Çeşme ile komşudur. Batısında yer alan Yunanistan’ın Sakız Adasına (Xios) sadece 15 mil uzaklıktadır. Kuzeyinde Midilli Adası (Lesvos), kuzey doğusu da ise Foça yer almaktadır. Yarımadanın doğu ve kuzey kıyıları, İzmir Körfezi’nin güney kısmını oluşturmaktadır.

Karaburun ilçe merkezi, Karaburun Yarımadasının kuzey ucunda kurulmuştur. Sahip Adası ve Küçükada olmak üzere iki adaya sahip bulunmaktadır. Arazi yapısı genellikle engebelidir.

Yarımadanın yaklaşık güney-kuzey doğrultusunda uzanan Bozdağ kütlesi en önemli yükseltidir ve zirvesi 1218 metre yüksekliktedir.

İzmir Körfezi’nin girişinde yer alan Karaburun Yarımadası’nın güneyinde Çeşme, doğusunda Urla, kuzeyinde Foça Çandarlı, batısında Sakız Adası yer alır.

İzmir Körfezi boyunca kıyılar, kendilerine has manzaraları ile bir şerit halinde uzanırlar. Bu manzaralı kıyılar boyunca ilerleyen yolun son durağında, sizi “saklı cennet” Karaburun bekler.

Fotoğraflar