ETKİNLİKLER

Karaburun’da buruk 8 Mart… 07-03-2020 | 08-03-2020

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında planlanan konser ve eğlenceleri, İdlib şehitlerimize duyduğu saygı gereği iptal eden Karaburun Belediyesi, daha sade ve toplumsal odaklı etkinliklerle Karaburunlu kadınlarla buluştu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında planlanan konser ve eğlenceleri, İdlib şehitlerimize duyduğu saygı gereği iptal eden Karaburun Belediyesi, daha sade ve toplumsal odaklı etkinliklerle Karaburunlu kadınlarla buluştu.

“Kraliçe Lear” ve “Pippa’ya Mektubum” belgesel filmleri, Karaburunlu kadınların beğenisine sunulurken; Karaburun Belediyesi Seramik Atölyesi, Keçi Peyniri Mandırası ve Mordoğan Kadın Kooperatifi  ve Karaburun mahallelerinden üretici kadınlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültürpark'ta düzenlenen Kadın Emeği Fuarı'na katıldı. El iş çalışmalarını ve organik ürünlerini İzmirliler ile buluşturan Karaburunlu kadınlar, 8 Mart Pazar günü ise Karaburun’da Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın moderatörlüğünü yaptığı “Kadın” konulu forumda buluştu.

Sosyal Psikolog Prof. Dr. Melek Göregenli ve TÜMBELSEN 1 No’lu Şube Başkanı Buse Engin’in katıldığı forumda, “toplumda, siyasette, ailede ve çalışma hayatında kadının rolü” masaya yatırıldı.

Sempozyumda konuşma yapan İlkay Girgin Erdoğan; kadına yönelen şiddetin, Türk toplumunda adeta sosyal bir travma hâline geldiğine dikkat çekerek, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre 2019 yılında 474 kadının erkek şiddeti sonucu hayatını kaybettiğini hatırlattı.

 

// “ŞİDDET, SİSTEMATİK HÂL ALDI”

Bu kadınların 152'sini kimin öldürüldüğü dahi tespit edilemediğini vurgulayan Erdoğan, “Kadına ve çocuğa yönelik şiddet, istismar, taciz ve tecavüz sistematik bir hal alırken; bu suçlara karşı takınılan cezasızlık hali, adeta şiddeti özendiriyor. Bir kadın hukukçu olarak, kanun yapıcılara her platformda önerilerimizi iletmemize rağmen, tam bir vurdumduymazlık hali ile karşı karşıyayız. Kadına yönelik ayrımcılık ve şiddetin son bulduğu, hayatın her alanında eşitliğin sağlandığı bir dünya, ancak biz kadınların dayanışması ile mümkün olacak .” dedi.

Türk toplumunun özgürleşmesi ve çağdaş bir ülke olma yolunda ilerlemesi için kadın ve erkek eşitliğinin önemli bir eşik noktasını oluşturduğuna dikkat çeken Erdoğan, siyasette kadın ağırlığının artması ile pek çok sorunun daha kolay çözüleceğine inandığını dile getirdi.

 

Fotoğraflar