GÜNCEL HABERLER
25-08-2023

14. Karaburun Kösedere Üzüm Şenliği, Yarımada gezi rotasındaki yerini perçinledi!

Karaburun Belediyesi’nin düzenlediği 14.Karaburun Kösedere Üzüm Şenliği, yurt içi ve yurt dışından ziyaretçileriyle, Türkiye’nin önemli gezi rotalarına dahil oldu.

Türkiye’nin zengin ve saklı gastronomi duraklarından Yarımada’nın yöresel ürünlerinin tanıtımına katkıda bulunan şenlik, binlerce konuk ağırladı. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, yerel lezzetlerin de tadıldığı, geleneksel üretim atölyelerinin ve yarışmaların yoğun ilgi gördüğü şenlikte emeği geçen herkese teşekkür etti, “Teşekkürün en büyüğü, sabahtan akşama, köylerimizde stantlarımızı ve işletmelerimizi; sonrasında ise sahillerimizi dolduran misafirlerimize…” dedi....

Üzüm ve Denizi Buluşturan Şenlik

Karaburun’un salkım

salkım büyüyen şenliği

Karaburun Belediyesi’nin ilçeye özgü doğal ürünlerini tanıtmak, korumak ve geleceğe bir ekonomik değer olarak taşımak amacıyla düzenlediği şenliklerden, Karaburun Kösedere Üzüm Şenliği, 14. kez büyük bir coşku ve katılımla gerçekleştirildi. Kortejler, atölyeler, söyleşiler, yarışmalar ve konserlerle zengin bir programla misafirlerine keyifli zaman geçirme fırsatı sunan etkinliğin, yerli ve yabancı misafirleri; yöreye özgü sultaniye cinsi başta olmak üzere ve çeşitli cinste üzümlerden tattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Orkestrası, Grup Sote ve Grup Beyler konser verdi, halk oyunları gösterisi beğeni topladı. Şenliğin konukları, yöresel gıda ürünleri ve el işi üretimlerinin yer aldığı güzel sanatlar stantlarından da alışveriş yaparak, verilen emeği değerli kıldı.

AMAÇ KIRSAL KALKINMA VE

GELENEKSEL ÜRETİME DESTEK

 

Karaburun Belediye Başkanı Av. İlkay Girgin Erdoğan ev sahipliğinde, Karaburun Kaymakamı Eyüp Kaykaç, Garnizon Komutanı Ali Eker, ilçe protokolünün de katılımıyla saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla resmen açılan şenlik, ailecek birlikte, kaliteli ve eğlenceli zaman geçirme arayışındaki yurttaşların da adresi oldu.  Protokol, üzümün geleneksel üretim yöntemleriyle pekmez, şıra ve şaraba dönüşme sürecini gösteren atölyeleri yurttaşlarla birlikte gezdi. Açılış konuşmasını yapan Karaburun Belediye Başkanı Av. İlkay Girgin Erdoğan, Yarımada’da üzüm deyince, yıllar öncesinden geleneksel tarıma dayanan o eski tadı bulma fırsatı sunan Karaburun ve köylerindeki ürünlerin, şenlikle görücüye çıktığını belirterek, “Karaburun Belediyesi olarak, kırsal kalkınmaya katkıda bulunmak amacıyla düzenlediğimiz şenliğimize halkımızın gösterdiği yoğun ilgi nedeniyle teşekkür ediyorum. Burada hem bir üretim geleneği tarihine tanıklık ediyoruz hem de yaptığımız her bir alışveriş üreticimizin bütçesine önemli bir katkı anlamına geliyor” dedi.

“DOĞAMIZ DENİZİMİZ, MAVİMİZ

YEŞİLİMİZ SİZİ BEKLİYOR…”

 

Yöresel lezzetler ve doğallık arayışındaki yurttaşların, gündelik hayatın yapaylığından uzaklaşmak için Kösedere’deki şenliğin önemli bir adres olduğunu vurgulayan Başkan Erdoğan, şöyle devam etti: “Biz Karaburun Belediyesi olarak köylerimizde üretimi kooperatiflerimizle teşvik ederek, ilçemiz adını yöresel ürünlerde yeniden marka haline getirmek için çalışıyoruz. Yerelde kalkınma bakışımız, köylerimizde üreterek var olmak; ürünlerimizle hemşerilerimizin ekmeğini büyütmek amacını taşıyor. Yerelliğin izinde samimi bir köy atmosferinde güzel bir hafta sonunu birlikte geçiriyoruz. Burada bizimle olarak, dağından denizine ve doğasına,  bu topraklarda yaşayan her bir canlının nesilden nesile var olması için farkındalık yaratma çabamıza katkınızı unutmayacağız. Sadece bugün değil her gün, doğamız deniziniz, mavimiz yeşilimiz, Karaburun’umuzun her güzel köşesi şirin köyü sizleri bekliyor. Önce üzüm sonra deniz, diyerek nice şenlik ve festivallerde bir arada olmayı diliyorum.”    

EN GÜZEL ÜZÜM VE ÜZÜM GÜZELİ SEÇİLDİ

 

Şenlik kapsamındaki ‘En Güzel Üzüm Yarışması’nda Ömer Şensoy birinci, Ahmet Eren ikinci, torunu Irmak Eren de üçüncü oldu. Ayrıca geleneksel “Üzüm Güzeli” Yarışması’nda da iddialı, birbirinden güzel Karaburunlular, yarıştı. Yarışma sonucunda Salman Köyü’nden Merve Özsoylar, jüri tarafından “Üzüm Güzeli” seçildi. Yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan verdi.