GÜNCEL HABERLER
16-07-2023

Karaburun’da hedef, UNESCO Jeopark ve Jeorota Ağı’na dahil olmak...

İzmir Yüksek Teknoloji Enstütüsü (İYTE) ve Karaburun Belediyesi, turizmi, ‘deniz, kum,güneş’ üçgeninden daha geniş bir perspektifle geliştirecek önemli bir işbirliğine imza atıyor...

Haziran ayında İYTE Rektörü Prof.Dr.Yusuf Baran ve Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın da katıldığı “Kentleşme Sürecinde Bölgesel Miras Odaklı Bir Yaklaşım:Karaburun Jeorota Örneği” projesi toplantısı, akademide ve sahada Yarımada Bölgesi’ne ivme katacak bir turistik atılımın kamuoyuna duyurulduğu ilk buluşma oldu. 8 Temmuz 2023’teki 
Prof.Dr.Hülya Yüceer yürütücülüğünde süren çalışmanın  arazi gezisine ise İYTE Proje Ekibi’nin yanı sıra Karaburun Belediyesi  teknik personeli de katıldı. Ekip Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ı makamında ziyaret etti. 

Karaburun Belediye Başkanı Erdoğan, Karaburun Yarımadası coğrafyasının, karada ve denizde sualtında tarihi, jeolojik ve arkeolojik değerleri-endemik zenginliği olduğunu belirterek, “O birikimi yarınlara taşıyabilmek çok önemli. Kent kimliğinin önemli öğeleri, somut ve somut olmayan kültürel mirastır.
İşte (Kentleşme Sürecinde Bölgesel Miras Odaklı Bir Yaklaşım:Karaburun Jeorota Örneği) projesi, İYTE ile Karaburun Belediyesi ortaklığında bu mirasa sahip çıkmayı amaçlıyor” dedi.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof.Dr. Yusuf Baran’ın akademik araştırma sürecini özel olarak takip ettiği projenin, saha çalışması ekibini ağırlamaktan mutluluk duyduklarını vurgulayan Başkan Erdoğan, 
“Ekibimizle, Yarımadamızın kültür mirasının kentleşme sürecine dahil edilerek rotalarla bağlanmasını sağlayacak projenin heyecanını bir kez daha birlikte hissetmekten memnunuz. 
Jeorota, turizmde bölgemiz için yepyeni bir ufuk açacak, korumacı bakış açısıyla yerel ve kırsal kalkınmada marka olmamızın yanı sıra uluslararası anlamda da önemli bir gezi durağı olarak konumlanmamızın anahtarı olacak.
Hedef, Unesco Küresel Jeoparklar ve Jeorota Bölgesel Ağlarında yer almak! Birlikte başaracağız, Yarımada kazanacak ve yarınlarda da var olacak” diye konuştu.